JesteÂśmy sklepem internetowym oferujÂącym najwyÂższej jakoÂści sprzĂŞt RTV i akcesoria do TV (uchwyty LED TV, kable hdmi, uchwyty do telewizora, do tabletów, telefonu GSM / PDA). W swoim asortymencie posiadamy rĂłwniez Bagażniki samochodowe, uchwyty rowerowe oraz boxy dachowe. Zapraszamy do zakupĂłw.
JeÂżeli nie posiadasz jeszcze u nas konta zapraszamy do rejestracji
infolinia: 0 801 000 232
telefon: (22) 532 69 49
e-mail:
JesteÂśmy do PaĂąstwa dyspozycji:
pn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00
Jesteś tu: Strona główna » Artykuły » Blu-ray jako standard w systemach kina domowego
Dynamiczny postęp w technologiach umożliwiających przenoszenie obrazu i dźwięku sprawił, że obecnie mało kto pamięta o kasetach VHS i filmach na płytach CD, a uznawany do niedawna za standard zapis na płytach DVD powoli przechodzi do przeszłości. Okazuje się bowiem, że najnowsze formaty przenoszenia obrazu i dźwięku po prostu nie mieszczą się na zwykłej jednowarstwowej płycie DVD o pojemności 4.7GB. Co więcej, nie wystarcza już nawet zapis dwuwarstwowy o pojemności 8.5GB (fachowo zwany DL). Dlatego też konieczne było stworzenie nowego standardu, który zastąpiły płyty DVD i umożliwił przenoszenie zdecydowanie większych ilości danych. W rezultacie prac stowarzyszenia BDA (Blu-ray Disc Association), powstał nowy standard określany mianem Blu-ray, który po raz pierwszy zakładał użycie na masową skalę zapisu cyfrowego za pomocą niebieskiego lasera – do momentu pojawienia się Blu-ray stosowano laser w kolorze czerwony.
Pojawienie się nowego standardu zapisu płyt spowodowało powstanie nowych odtwarzaczy, które zaczęły oferować zupełnie nową jakość obrazu i dźwięku. Standardowa pojemność płyty Blu-ray 27GB jest prawie sześć raz większa od płyty DVD, natomiast w przypadku płyt dwuwarstwowych Blu-ray istnieje możliwość upakowania nawet dziesięć razy więcej danych (nawet do 50GB) w stosunku do DVD. To właśnie zdecydowanie większa pojemność nowych nośników kryje tajemnicę lepszej jakości obrazu i dźwięku. W przypadku standardu DVD rozdzielczość wyświetlanego obrazu wynosi maksymalnie 720x576, natomiast Blu-ray oferuje minimalną rozdzielczość 1280x720, zaś standardem jest aż 1920x1080 pikseli (FullHD), czyli pięciokrotnie więcej od DVD. Zwiększona rozdzielczość ma szczególne znaczenie jeśli posiadamy telewizor w rozmiarze 30 cali i więcej. Im większy jest wyświetlany obraz, tym istotniejsze są detale, i tym większą rolę odgrywa rozdzielczość wyświetlanego obrazu,
Współczesne odtwarzacze nośników Blu-ray to skomplikowane urządzenia, na pokładzie których znajdziemy szereg dekoderów obrazu i dźwięku oraz wiele innych rozwiązań, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie możliwości systemów kina domowego. Podstawą odtwarzania wielokanałowego dźwięku wysokiej jakości są kodeki: Dolby TrueHD oraz DTS-HD – zapewniają obsługę dźwięku w standardzie 7.1 oraz niższych 5.0 i 5.1. W przypadku obrazu standardowym kodekiem odtwarzaczy Blu-ray jest MPEG-4. Innymi godnymi uwagi są DivX i XviD (możliwe odtwarzanie filmów nagranych przy użyciu kamery cyfrowej lub aparatu). Nowoczesne odtwarzacze Blu-ray są w pełni kompatybilne z płytami CD i DVD, dlatego też każdy Blu-ray poradzi sobie bez żadnego problemu z wymienionymi formatami płyt. Jedną z najważniejszych cech użytkowych odtwarzaczy Blu-ray jest cyfrowe wyjście HDMI, które powinno być zgodne przynajmniej z wersją 1.3b (zalecana wersja HDMI v1.4, która zapewnia zgodność ze standardem 3D). Warto także pamiętać aby nowo zakupiony sprzęt wyposażony był w cyfrowe wyjścia dźwięku - koaksjalne i optyczne oraz component lub s-video, co pozwoli to na bezproblemowe podłączenie odtwarzacza do starszych telewizorów i amplitunerów. Dodatkami, które poprawiają funkcjonalność Blu-ray’a, i tym samym zwiększają komfort jego obsługi, są gniazda USB oraz sloty na karty SD. Pozwalają one na oglądanie filmów i zdjęć oraz słuchanie muzyki, które zostały nagrane na pendrive lub kartę SD lub MicroSD. Najwyższej jakości odtwarzacze Blu-ray, które doskonale sprawdzają się w profesjonalnych systemach kina domowego i stereofonicznych, znajdziemy w ofercie takich firm, jak: Yamaha i Marantz.