JesteÂśmy sklepem internetowym oferujÂącym najwyÂższej jakoÂści sprzĂŞt RTV i akcesoria do TV (uchwyty LED TV, kable hdmi, uchwyty do telewizora, do tabletów, telefonu GSM / PDA). W swoim asortymencie posiadamy rĂłwniez Bagażniki samochodowe, uchwyty rowerowe oraz boxy dachowe. Zapraszamy do zakupĂłw.
JeÂżeli nie posiadasz jeszcze u nas konta zapraszamy do rejestracji
infolinia: 0 801 000 232
telefon: (22) 532 69 49
e-mail:
JesteÂśmy do PaĂąstwa dyspozycji:
pn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00
Jesteś tu: Strona główna » Artykuły » Systemy kina domowego
Systemy kina domowego to charakterystyczne instalacje audiowizualne, spełniające określone funkcje oraz zawierające szereg podstawowych urządzeń AV. Od prawidłowego dopasowanie do siebie poszczególnych elementów systemu kina domowego zależy jakość wyświetlanych obrazów i odtwarzanych dźwięków, stąd też decydując się na budowę systemu kina domowego należy zapoznać się z podstawowymi elementami tego typu instalacji. W niniejszym artykule spróbuję przybliżyć nieco rolę jaką odgrywają poszczególne urządzenia w kinie domowym.
Pomieszczenie odsłuchowe jest bardzo ważnym składnikiem kina domowego, ponieważ właściwości akustyczne pomieszczenia mogą mieć decydujący wpływ na jakość efektów dźwiękowych dostarczanych przez system nagłośnienia. Akustyka zależy od wielu czynników, w tym między innymi od kształtu, kubatury oraz wytłumienia, a to właśnie one bezpośrednio przekładają się na możliwość odtwarzania basów, słyszalnego pogłosu i słyszalnych rezonansów w paśmie akustycznym. Należy pamiętać że dla systemu kolumn 5.1, 6.1, 7.1 każdy głośnik ma swoje określone miejsce instalacji (dowolność rozstawienia głośników może nie pozwolić na maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji kina domowego).
Odtwarzacz DVD to urządzenie umożliwiające odczyt płyt z obrazem i dźwiękiem w różnych formatach, od których w dużym stopniu zależy ich poziom jakości. Niemalże w każdym przypadku od odtwarzacza DVD wymaga się odczytu wszystkich płyt, których używamy oraz maksymalnej kompatybilności z innymi formatami. Mało kto zdaję sobie sprawę, że wkładając identyczną płytę do różnych odtwarzaczy uzyskamy zawszę trochę inny obraz i dźwięk, ponieważ każdy odtwarzacz jest inaczej skonstruowany, dlatego reprodukcja materiału w mniejszym lub większym stopniu będzie różniła się od oryginału. Różnica w jakości odtwarzania bezpośrednio przekłada się na efekt końcowy widoczny na ekranie telewizora i słyszalny w głośnikach. Z tego też względu na wyposażeniu odtwarzaczy DVD instaluje się specjalne procesory obrazu, do których zadań należy zwiększanie jego poziomu jakości (przeważnie realizowane poprzez zwiększanie rozdzielczości obrazu, tzw. upscaling do rozdzielczości Full HD).
Rozwój systemów kina domowego sprawił, że obecnie stosowane w nich odtwarzacze powinny zapewniać możliwość odtwarzania płyt Blu-Ray, DVD, CD oraz popularnych formatów obrazu i dźwięku, takich jak: AVCHD, JPEG, MP3 oraz DivX. W nowoczesnych systemach kina domowego szczególny nacisk powinniśmy położyć na parametry techniczne związane z odtwarzaniem płyt Blu-Ray i DVD, ponieważ to właśnie one są głównymi nośnikami filmów wysokiej rozdzielczości. Oczywiście na odtwarzaczach Blu-Ray istnieje możliwość odtwarzania płyt CD. Pojawienie się na rynku odtwarzaczy HD otworzyło także drogę nowym standardom kodowania dźwięku, które nie tylko dorównują DVD-AUDIO i SACD, ale w niektórych przypadkach nawet je przewyższają. Do częściej stosowanych należy DOLBY DIGITAL +, True HD, DTS HD, Master Audio oraz LPCM 2.0 do 7.1. Ze względu na stale rosnąca popularność filmów HD oraz ich doskonały poziom jakości zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup odtwarzacza Blu-Ray z możliwością odtwarzania płyt DVD niż odtwarzacza DVD.
W ostatnim czasie rola amplitunerów w systemach kina domowego znacząco wzrosła. We współczesnych systemach kina domowego amplitunery pełnią rolę centrum sterowania, w którym spotykają się wszystkie sygnały AV, a następnie są przetwarzane i kierowane do różnych urządzeń końcowych.
Telewizory stosowane we współczesnych systemach kina domowego powinny charakteryzować się następującymi parametrami użytkowymi:
W niektórych systemach kina domowego zamiast telewizorów stosuje się projektory, które pozwalają osiągnąć dobrej jakości obraz przy stosunkowo małym nakładzie środków finansowych. W przypadku systemów kina domowego należy jednak pamiętać o starannym doborze parametrów użytkowych projektora oraz ekranu projekcyjnego, na którym będzie wyświetlany obraz. Projektory do kina domowego powinny charakteryzować się następującymi parametrami technicznymi:
Standardowy system głośników dla instalacji kina domowego składa się z 2 głośników frontowych, przedniego centralnego, 2 tylnych efektowych oraz subwofera. Taki system głośnikowy określamy mianem 5.1. W przypadku systemu 6.1 mamy do czynienia z dodatkowym głośnikiem centralnym z tyłu, natomiast w układzie 7.1 z 2 dodatkowymi głośnikami efektowymi z tyłu. W praktyce wybór systemu głośnikowego zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia oraz możliwości pozostałych urządzeń instalacji kina domowego (nie zawsze możliwa jest konfiguracja głośników w układzie 6.1 lub 7.1 – zależne od amplitunera). Podczas doboru głośników do systemu kina domowego należy mieć na uwadze: