JesteÂśmy sklepem internetowym oferujÂącym najwyÂższej jakoÂści sprzĂŞt RTV i akcesoria do TV (uchwyty LED TV, kable hdmi, uchwyty do telewizora, do tabletów, telefonu GSM / PDA). W swoim asortymencie posiadamy rĂłwniez Bagażniki samochodowe, uchwyty rowerowe oraz boxy dachowe. Zapraszamy do zakupĂłw.
JeÂżeli nie posiadasz jeszcze u nas konta zapraszamy do rejestracji
infolinia: 0 801 000 232
telefon: (22) 532 69 49
e-mail:
JesteÂśmy do PaĂąstwa dyspozycji:
pn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00
Jesteś tu: Strona główna » Artykuły » Połączenia analogowe w systemach stereofonicznych
W przypadku systemów stereofonicznych bazujących na sprzęcie klasy Hi-Fi, połączenia analogowe przeważnie są realizowane w oparciu o przewody 2xRCA - 2xRCA (RCA inne określenie wtyku CINCH), natomiast w sprzęcie wyższej klasy najczęściej stosuje się konektory zbalansowane XLR. Ponadto w niektórych urządzeniach przenośnych wykorzystuje się przewody typu Jack Stereo – 2x RCA.
To z jakich materiałów została wykonana konstrukcja i wtyki kabla w dużej mierze świadczy o jakości wykonanego połączenia. Do najczęściej występujących materiałów można zaliczyć m.in.:
Innym materiałem z jakiego wykonuje się kable połączeniowe w systemach stereofonicznych jest srebro, jednak do najczęściej spotykanych należą przewody jedynie posrebrzane.
Wyróżnia się trzy podstawowe geometrie kabli służących do realizacji analogowych połączeń w systemach audio:
Oczywiście najlepszym izolatorem jest powietrze, jednak ze względów technicznych możliwości jego zastosowania są bardzo ograniczone. Do najczęściej wykorzystywanych izolatorów zaliczamy:
Najczęściej można spotkać się z wtykami pozłacanymi oraz rzadziej posrebrzanymi. Warstwa złota pokrywająca wtyk przeważnie jest bardzo cienka i kładziona na warstwę z niklu, który w przeciwieństwie do złota nie należy do dobrych przewodników. Przeważnie wtyki są lutowane cyną zwykłą lub z domieszką srebra (jednak nie więcej niż 4%) albo zgrzewane.