JesteÂśmy sklepem internetowym oferujÂącym najwyÂższej jakoÂści sprzĂŞt RTV i akcesoria do TV (uchwyty LED TV, kable hdmi, uchwyty do telewizora, do tabletów, telefonu GSM / PDA). W swoim asortymencie posiadamy rĂłwniez Bagażniki samochodowe, uchwyty rowerowe oraz boxy dachowe. Zapraszamy do zakupĂłw.
JeÂżeli nie posiadasz jeszcze u nas konta zapraszamy do rejestracji
infolinia: 0 801 000 232
telefon: (22) 532 69 49
e-mail:
JesteÂśmy do PaĂąstwa dyspozycji:
pn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00
Jesteś tu: Strona główna » Artykuły » Łączenie elementów systemu kina domowego
W jaki sposób łączymy poszczególne elementy systemu kina domowego? Jakie gniazda audio/wideo mamy do dyspozycji? Które z rozwiązań jest najbardziej użyteczne?
Współczesne systemy kina domowego oferują dostęp do szerokiej gamy złączy audio i wideo, zarówno w standardach cyfrowych jak i analogowych. Dostępne gniazda możemy klasyfikować na kilka sposobów, w tym także pod kątem jakości dostarczanych sygnałów AV.
Jak widać na powyższym zestawieniu najbardziej użytecznym standardem okazuje się HDMI, który w najnowszej wersji (aktualnie HDMI v1.4) jest w stanie obsłużyć i przesłać każdy rodzaj sygnału cyfrowego. Posiadając urządzenia z obsługa standardu HDMI możemy tylko za pomocą tego typu przewodów połączyć ze sobą wszystkie elementy kina domowego, takie jak: odtwarzacz Blu-Ray/DVD, amplituner, telewizor czy projektor multimedialny.
Sytuacja jednak komplikuje się w przypadku gdy amplituner AV stosowany w naszej instalacji kina domowego posiada złącze HDMI w wersji niższej (np. 1.2), które nie pozwala na przesłanie dźwięku HD w wersji cyfrowej. W takim przypadku należy użyć wejść analogowych (5.1 lub 7.1) i skorzystać z wysokiej jakości analogowych kabli połączeniowych typu RCA. Innym sposobem rozwiązania powyżej przedstawionego problemu może być dekodowanie dźwięku w odtwarzaczu Blu-Ray/DVD i następnie przesyłanie go w postaci LPCM 5.1 lub 7.1 do amplitunera AV. W przypadku niektórych amplitunerów klasy podstawowej złącza HDMI służą jedynie jako przełączniki, co oznacza że nie możemy ich wykorzystać do przesyłania dźwięku do amplitunera. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się wykorzystanie wejść TOSlink, SPDIF lub analogowych 5.1 lub 7.1 w przypadku dźwięku jakości HD.
Nie należy także zapominać o kablach głośnikowych, których jakość wykonania odgrywa podobną rolę jak w systemach Hi-Fi (im wyższa jakość wykonania kabla połączeniowego tym lepszy dźwięk dostarczany przez system kina domowego). Połączenia na odległość 2 – 3 metrów bez obaw można realizować za pomocą standardowych kabli. W przypadku większych odległości rzędu 10 -15 m, należy stosować kable o specjalnej konstrukcji minimalizującej podatność kabla na zakłócenia, polepszające parametry elektryczne takie jak impedancja. Kable połączeniowe same w sobie nie są w stanie poprawić parametrów sygnału (do tego służą urządzenia elektroniczne), jednak tylko zastosowanie odpowiedniej jakości kabli pozwala na przesyłanie sygnałów wiernych oryginałowi.