Witamy na marka.com.pl

JesteÂśmy sklepem internetowym oferujÂącym najwyÂższej jakoÂści sprzĂŞt RTV i akcesoria do TV (uchwyty LED TV, kable hdmi, uchwyty do telewizora, do tabletów, telefonu GSM / PDA). W swoim asortymencie posiadamy rĂłwniez Bagażniki samochodowe, uchwyty rowerowe oraz boxy dachowe. Zapraszamy do zakupĂłw.

JeÂżeli nie posiadasz jeszcze u nas konta zapraszamy do rejestracji


Rejestruj

Posiadasz juÂż konto w naszym serwisie?
Zaloguj siĂŞ:


Jeżeli nie pamiętasz hasła kliknij tutaj

uchwyty LCDUchwyty do telewizorĂłw i projektorĂłw

Wyszukaj odpowiedni uchwyt do swojego telewizora:

50"
Wielkość telewizora
Rodzaj uchwytu
Sposob regulacji uchwytu
Uchwyty do LCD

 
uchwyty do plazmy

infolinia: 0 801 000 232
telefon: (22) 532 69 49
e-mail:

JesteÂśmy do PaĂąstwa dyspozycji:
pn. - pt. w godz. 9:00 - 17:00


TOP 10 kupowanych RTV i TV

Polecane strony

Projektory multimedialne - wybór

Jesteś tu: » »

Artykuły

Projektory multimedialne - wybór

Projektory multimedialne to urządzenia, które konstrukcyjnie zostały zaprojektowane z myślą o wyświetlaniu obrazów wielkoformatowych na ekranie lub ścianie, na podstawie otrzymanego sygnału z urządzeń zewnętrznych w postaci odtwarzaczy DVD, Blu-Ray, konsol do gier oraz komputerów (laptopy, PC).  Ze względu na miejsce przeznaczenia, dostępne na rynku projektory multimedialne możemy podzielić na cztery podstawowe grupy: do kina domowego, prezentacyjne, przenośne oraz instalacyjne. W zależności od tego, gdzie i do czego będziemy wykorzystywać wideoprojektor należy zdecydować się na konkretne rozwiązanie, ponieważ nie każdy projektor do kina domowego sprawdzi się podczas prezentacji multimedialnej, podobnie nie każdy projektor prezentacyjny pozwoli na prawidłowe wyświetlanie materiałów wideo w systemach kina domowego. Podczas wyboru projektora multimedialnego warto również zwrócić uwagę na kilka parametrów, w tym m.in. na: technologię przetwarzania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast, żywotność lampy oraz zastosowane złącza.

Technologia przetwarzania obrazu (LCD, DLP)

Dostępne na rynku projektory multimedialne przetwarzają obraz z wykorzystaniem technologii LCD lub DLP. Dynamiczny postęp technologiczny sprawił, że różnice między tymi dwom technologiami projekcji się zatarły, co tym samym nie pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, która z nich jest lepsza (kwestia osobistych preferencji). Technologia LCD pozwala na otrzymanie lepszych kolorów podczas projekcji obrazu w jasnych pomieszczeniach (często korzystają z niej projektory prezentacyjne). Ponadto, cechuje się także niskimi kosztami eksploatacji (mniejszy pobór prądu oraz mniejsze grzanie) oraz brakiem tzw. "efektu tęczy". Wadą technologii LCD jest większa widoczność pikseli, mniejszy kontrast, gorsza głębia czerni oraz większe gabaryty projektorów, korzystających z tego rozwiązania. Technologia DLP cechuje się bardziej płynnym obrazem i lepszą czernią, co sprawia że często znajduje zastosowanie w przypadku projektorów dla systemów kina domowego. Wadą tego rozwiązania jest gorsze nasycenie kolorów (potrzeba większej jasności w przypadku oświetlonych pomieszczeń). Należy jednak zaznaczyć, że w związku z dużym postępem technologicznym, wszystkie różnice wynikające z zalet i wad obu tych technologii projekcji, są w rzeczywistości niezauważalne.

Proporcje wyświetlania obrazu

Kolejny ważnym czynnikiem mającym duży wpływ na wybór wideoprojektora są proporcje wyświetlanego obrazu. Projektory multimedialne przeznaczone do zastosowania w biznesie i edukacji przeważnie wyświetlają obraz o proporcjach 4:3, co wynika z konieczności współpracy z komputerami PC, które standardowo posiadają taką proporcję boków. W przypadku wideoprojektorów do kina domowego najczęściej możemy spotkać się z formatem wyświetlanego obrazu o proporcjach 16:9 (panoramiczny), co jest związane z konicznością prawidłowego wyświetlania filmów DVD, Full HD oraz gier komputerowych. Na rynku dostępne są także projektory multimedialne dostarczające obraz o proporcjach 16:10. Są to tzw. projektory przenośne, które dzięki takim proporcjom wyświetlanego obrazu zostały odpowiednio dostosowane do współpracy z laptopami, nawet modelami biznesowymi (zdecydowana większość dostępnych na rynku laptopów posiada matryce panoramiczne o proporcjach 16:10).

Jasność lampy (ANSI lumen)

Jasność lampy wyrażona w ANSI lumenach jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych projektorów multimedialnych. Dobór jasności wideoprojektora do konkretnego zastosowania jest stosunkowo prosty. Projektory prezentacyjne cechują się najwyższą jasnością, ponieważ muszą pozwalać na prowadzenie projekcji nawet w jasnych pomieszczeniach (np. oświetlona sala konferencyjna). Projektory mobilne i do multimediów plasują się mniej więcej po środku. Grupą o najmniejszej jasności są projektory przeznaczona do pracy w systemach kina domowego, ponieważ w przypadku tego typu systemów projekcja filmów przeważnie odbywa się w częściowo zaciemnionych pomieszczeniach lub przy całkowitej kontroli światła.

Jasność lampy w zależności od miejsca zastosowania:

  • Projektory do kina domowego – około 1000 – 1600 ANSI lumenów (wartość uzależniona od wielkości ekranu, około 1000 dla ekranów 80-100”, 1500 i więcej dla ekranów od 120”).
  • Projektory przenośne i multimedialne – około 1600 – 2750 ANSI lumenów.
  • Projektory stacjonarne – 3000 i więcej ANSI lumenów.

Współczynnik kontrastu

W przypadku projektorów multimedialnych współczynnik kontrastu wyświetlanego obrazu ma duże znaczenie. Kontrast jest parametrem określającym różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu jest istotnym parametrem. Od współczynnika kontrastu w dużym stopniu zależy jakość wyświetlanych kolorów, głębia czerni oraz jaskrawość bieli. W zależności od miejsca zastosowania projektorów cechują się one mniejszym lub większym kontrastem. Odpowiednio dobrany kontrast i jasności pozwalają na uzyskanie wyraźnego, czytelnego i przyjaznego dla wzroku obrazu, jednak należy zaznaczyć, że im większa jasność tym mniejszy kontrast. Największy współczynnik kontrastu posiadają projektory do kina domowego (około 3000:1 i więcej), natomiast najmniejszy projektory prezentacyjne przeznaczone do zastosowania w biznesie i edukacji (przeważnie w przedziale od 500:1 do 3000:1). Warto również dodać, że w przypadku wideoprojektorów do kina domowego im współczynnik kontrastu jest większy tym lepiej (spotykane modele oferujące kontrast na poziomie 200 000:1).

Projektory proporcje obrazu

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość obrazu to kolejny parametr projektorów multimedialnych, który podobnie jak proporcje obrazu, jasność i współczynnik kontrastu, ma duże znaczenie podczas ich doboru do konkretnych zastosowań.  W przypadku projektorów prezentacyjnych i mobilnych w zupełności wystarcza obraz w rozdzielczości XGA (1024x768) lub SXGA (1280x1024). Projektory do kina domowego powinny dostarczać obraz co najmniej w rozdzielczości natywnej panoramicznej 1280x720 (XVGA), która pozwala na wyświetlanie filmów zgodnych ze standardem High Definition 720p. Najlepszym jednak rozwiązaniem dla systemów kina domowego są projektory oferujące obraz w rozdzielczości Full HD (1920x1080), która pozwala w pełni cieszyć się doskonałą jakością filmów w standardzie HD. Należy także pamiętać, aby pod uwagę brać tylko rozdzielczość natywną projektora. Producenci projektorów bardzo często podają rozdzielczość kompresowaną urządzenia, co oznacza że projektor będzie mógł przyjąć taki sygnał, ale potem przeskaluje go w dół do rozdzielczości natywnej, co w efekcie przyniesie utratę poziomu jakości obrazu.

Projektory rozdzielczość obrazu

Żywotność lampy

Na żywotność lampy należy zwrócić uwagę przede wszystkim w sytuacjach, gdy projektor multimedialny będzie intensywnie eksploatowany, np. w salach wykładowych.  Lampy o wydłużonej żywotności pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji, co w przypadku zastosowań szkolnym ma duże znaczenie. Warto także zwrócić uwagę na koszt nowej lampy do projektora, ponieważ przy pracy intensywnej, codziennej kilkugodzinnej pracy lampę trzeba będzie wymienić już po roku użytkowania. Przeważnie żywotność lamp w projektorach multimedialnych wynosi około 3000 – 4000 godzin dla pracy w trybie ekonomicznym. Ciekawą propozycję przygotowała firma CASIO, która w swoich urządzeniach zastosowała innowacyjne rozwiązanie w postaci technologii LED & LASER, pozwalającej na pracę nawet przez 20.000 h.

Złącza w projektorach

Liczba i rodzaj złącz projektora w dużym stopniu zależy od jego przeznaczenia. Projektory prezentacyjne przeważnie posiadają znacznie mniejszą liczbę wejść/wyjść niż projektory do kina domowego. W przypadku wideoprojektorów przeznaczonych do pracy w systemach kina domowego niezbędnym złączem jest interfejs HDMI lub Component.  Projektory prezentacyjne powinny na swoim wyposażeniu posiadać złącze VGA i S-Video.

Projektory multimedialne złącza




polecamy uchwyty RTV

Uchwyt Vogels EFW8305
Uchwyt Vogels EFW8305
Przekątna ekranu 40" - 80"
cena 324.00 ,-
Uchwyt Vogels EFW8305
Uchwyt LC-U3S 63C
Uchwyt LC-U3S 63C
Przekątna ekranu 37" - 70"
cena: 114.00 85.00 ,-
Uchwyt LC-U3S 63C
Uchwyt do projektora LC-P2 170
Uchwyt do projektora LC-P2 170
Rodzaj sufitowy z pełną regulacją
cena 95.00 ,-
Uchwyt do projektora LC-P2 170
Uchwyt Vivanco WT4035 33389
Uchwyt Vivanco WT4035 33389
Przekątna ekranu 32" - 40"
cena 113.00 ,-
Uchwyt Vivanco WT4035 33389
LC-M 50-1100 listwa maskująca czarna
LC-M 50-1100 listwa maskująca czarna
Materiał aluminium
cena 51.00 ,-
LC-M 50-1100 listwa maskująca czarna
nowoÂści uchwyty TV

LC-SOUNDBAR111- regulowany uchwyt na soundbar do TV
LC-SOUNDBAR111- regulowany uchwyt na soundbar do TV
Maksymalne obciążenie [kg] 10
cena 100.00 zł
LC-SOUNDBAR111- regulowany uchwyt na soundbar do TV
LC-UP 43-65
LC-UP 43-65
Maksymalne obciążenie [kg] 20
cena 150.00 zł
LC-UP 43-65
Pendrive 16GB
Pendrive 16GB
Pamięć flash USB 2.0
cena 12.20 zł
Pendrive 16GB
Mini klimatyzator 8W przenośny
Mini klimatyzator 8W przenośny
Pojemność 450 ml
cena 95.00 zł
Mini klimatyzator 8W przenośny